Miesiąc marzec był czasem, w którym przedszkolaki z grupy „Kociaki” miały możliwość uczestniczenia w następujących wydarzeniach:
– w przedstawieniu pt. ,,Zabawy trudne sprawy” oraz w projekcji edukacyjnej „Oceanarium”
W naszym przedszkolu gościliśmy aktorów Teatru ,,Zielony Melonik”. Dzieci obejrzały przedstawienie pt. ,,Zabawy trudne sprawy”, które podejmowało temat relacji rówieśniczych. Przedszkolaki z zapartym tchem śledziły losy głównej bohaterki Kasi i jej koleżanki Michasi. Zdobyły mnóstwo informacji na temat przyjaciół i przyjaźni.
– w realizacji I modułu Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Miś Bajkuś w Krainie Bajkoterapii”
Pierwszy blok tematyczny projektu nosi tytuł „W krainie pszczółki marzycielki”. Dzieci zapoznały się z historią pszczółki, która poszukiwała swojej drogi życiowej. Pszczółka marzyła, by zostać modelką, piosenkarką, aktorką, aż w końcu odkryła, co tak naprawdę robi doskonale. Przedszkolaki z radością brały udział w zabawach muzyczno-ruchowych i integracyjnych. Zapoznały się ze specyfiką różnych zawodów, które będą mogły w przyszłości wykonywać. Zastanawiały się, kim chciałyby zostać, gdy dorosną. Na koniec stworzyły swoje pszczółki kukiełki.
– w spacerze z Marzanną i wiosennym gaikiem
W dniu 21 marca dzieci świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Uroczystość powitania Wiosny rozpoczęła się od konkursów i zabaw związanych z tematyką pór roku. Dzieci dowiedziały się o starym zwyczaju topienia Marzanny. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było zrobienie Marzanny. Po wykonaniu kukły dzieci radośnie maszerowały w wiosennym pochodzie, na czele którego widniała Marzanna.
– w wyjściu do Biblioteki Publicznej w Hyżnem
Przedszkolaki wybrały się spacerkiem do Biblioteki Publicznej w Hyżnem, by powitać Panią Wiosnę, a symboliczną Marzannę – Zimę odesłać rzeką daleko, hen, do morza. Wiosna więc zagościła w Hyżnem na dobre, o czym się przedszkolaki miały możliwość przekonać, rozpoznając oznaki wiosny podczas spaceru.
– w realizacji II bloku tematycznego Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Miś Bajkuś w Krainie Bajkoterapii”
Przedszkolaki wysłuchały opowiadania o pajączku, który był smutny i nieszczęśliwy, gdyż koledzy i koleżanki z grupy naśmiewali się z jego niepełnosprawności (poruszał się o kulach). Sytuacja pajączka zupełnie się odmieniła, gdy został zwycięzcą konkursu na najpiękniejszą pajęczynkę. Odtąd wszyscy zabiegali o jego względy i uwagę. Po wysłuchaniu opowiadania dzieci zastanawiały się nad zachowaniem kolegów i koleżanek pajączka, uznały ich zachowanie za niewłaściwe. Następnie wykonały z nici pajęczynkę. Bawiły się w zabawę „Zadanie dla pajączka”, naśladowały „Tyciutkiego pajączka” z piosenki. W zabawie „Ciepło-zimno” szukały ukrytego bohatera opowiadania. Na koniec wykonały pajączka z odciśniętej dłoni.
– w spotkaniu z pisarzem i poetą
Przedszkolaki spotkały się z wyjątkowym gościem, panem Maciejem Mazurem, autorem wielu ciekawych książeczek dla dzieci. Do jego dzieł należą min. „Kaczorek głodomorek”, „Ciekawski kotek”, „Dzień na wsi”, „Jak mieszkają zwierzęta”. Pan Maciej opowiadał, skąd czerpie swoje inspiracje do tworzenia bajeczek, które również sam ilustruje. Pisarz wprowadził słuchaczy w magiczny świat bajek, czytając kilka zabawnych przygód bohaterów książeczek. Na koniec spotkania odpowiadał na pytania zadawane przez dzieci.