Zdalne nauczanie – wskazówki dla uczniów
Nauka zdalna to wciąż szkoła, chociaż we własnym domu. U wielu osób ta forma kształcenia budzi niechęć czy stres, ale jeśli dopasujemy się do zasad takiego nauczania, a przede wszystkim dobrze je poznamy, to oswoimy pojawiający się lęk i łatwiej poradzimy sobie z codziennymi obowiązkami.
1. Zdyscyplinowani od samego rana.
Wstajemy o stałej porze i wykonujemy zwykłe poranne czynności. Pamiętamy o porządnym śniadaniu i schludnym wyglądzie: zabrania się pozostawania w piżamie! Co więcej ogarniamy porządek w pokoju, by nie wstydzić się, gdy kamerka w komputerze zdradzi światu (= całej klasie) jakieś zaniedbania na przykład w kwestii ścielenia łóżka.
2. Przygotowujemy miejsce pracy.
Wietrzymy pokój (najlepiej co godzinkę/lekcję), dbamy o właściwe oświetlenie i wygodne biurko z krzesłem/fotelem. Unikamy siedzenia na łóżku czy na kanapie. Przed zajęciami przygotowujemy potrzebne zeszyty, książki, ćwiczenia oraz przybory szkolne i komputer. Sprzątamy z biurka wszelkie zbędne gadżety rozpraszające naszą uwagę, a w komputerze i telefonie wyłączamy dodatkowe aplikacje i powiadomienia.
3. Pracujemy zgodnie z planem lekcji.
Punktualnie dołączamy do zajęć w aplikacji Meet, dbamy o prawidłowe ustawienie sprzętu, by być widzianym i słyszalnym, ale też uważnie kontrolować włączanie/wyłączanie mikrofonu w zależności od instrukcji nauczyciela. Po zakończonych zajęciach online odrabiamy zadania domowe i przygotowujemy się na kolejny dzień do odpowiedzi ustnych.
4. Przerwy między lekcjami należy racjonalnie wykorzystać na: przewietrzenie pomieszczenia, zaspokojenia pragnienia czy głodu (drugie śniadanie), przyniesienie potrzebnych materiałów do nauki danego przedmiotu. Niektóre zajęcia będą trwały tylko 30 minut, ale łączny czas spędzony w ciągu dnia przed monitorem może nas obciążać, dlatego przerwy i popołudnia staramy się w miarę możliwości wykorzystać „offline” – bez Internetu i mediów.
5. Dbamy o higienę i zdrowie.
Planujemy pracę, ale i odpoczynek, szczególnie ten na świeżym powietrzu na przykład spacer, wyprowadzenie psa, pomoc w jesiennych porządkach w ogrodzie… Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, unikamy zwariowanych i ryzykownych zabaw. Jeśli zostajemy w domu bez dorosłych opiekunów, pamiętajmy o zamknięciu drzwi i nie wpuszczaniu obcych, choćby podawali się za znajomych naszych rodziców. Ostrożnie obchodzimy się z prądem, gazem i ostrymi narzędziami. W razie zagrożenia dzwonimy do rodziców lub na numer alarmowy 112 lub też kontaktujemy się z nauczycielami.