Bezpieczeństwo dzieci w internecie
Zdalne nauczanie prowadzone obecnie w Polsce w dużej mierze odsyła dzieci i ich rodziców do zasobów internetowych. Z jednej strony są to ogromne możliwości i szansa edukacyjna, lecz nie należy zapominać, że wirtualny świat może bardzo absorbować, a wtedy trudno zauważyć granice bezpieczeństwa użytkowników. Dzieci powinny poznawać zasady zachowania się w sieci i należy o tym rozmawiać, informując o zaletach sieci, ale i zagrożeniach. Poniżej zamieszczone są wybrane najważniejsze zasady bezpieczeństwa.
- Nie udzielać informacji – dzieci powinny unikać podawania swoich danych (imię i nazwisko, adres, wiek, nr telefonu), które mogą pozwolić na odnalezienie ich w realnym świecie. Zwykle wystarczy podać informacje dotyczące tego, kim są w Internecie. Wyjątkiem są formularze urzędowe, zakupy – ale przy tym jest konieczna obecność dorosłego opiekuna.
- Nie ufać nieznajomym poznanym w sieci – to, co piszą o sobie, osoby poznane w sieci niekoniecznie jest prawdą, nigdy nie ma pewności, że internetowy znajomy jest tym, za kogo się podaje. Nie wolno umawiać się z takimi osobami na spotkania w prawdziwym świecie, gdyż można się poważnie narazić na niebezpieczeństwo.
- Brać odpowiedzialność za słowa, komentarze i wpisy w sieci – anonimowość jest tylko pozorna i w razie potrzeby można ustalić, kto dopuścił się przewinienia, naruszenia norm przez obrażanie, wulgaryzowanie, przesyłanie obraźliwych treści. Korzystanie z Internetu powinno być przyjemne dla każdego, dlatego opracowano netykietę – zasady taktownego i właściwego zachowania wobec innych użytkowników.
- Kontrolować i rozmawiać – dziecko powinno mieć świadomość, że rodzicom zależy na jego bezpieczeństwie i zawsze powinny zgłaszać, gdy natrafią na kłopotliwe sytuacje, gdy poczują się urażone czy skrzywdzone. Z kolei opiekun ma obowiązek kontrolować działania dziecka, kontakty i treści poznawane w sieci.
Znacznie bardziej szczegółowe informacje znajdują się w poniższym linku: