• Innowacja „W krainie emocji”
Początkiem miesiąca rozpoczęliśmy zajęcia w ramach innowacji. Dzieci poznały sześć podstawowych emocji, nazywały je, pokazywały na ilustracji i z użyciem mimiki swojej twarzy.
• Projekt „Z darami natury świat nie jest ponury”
Korzystając z uroków złotej polskiej jesieni zrealizowaliśmy zadania z projektu, a mianowicie:
• „Co w trawie piszczy” – zadanie nr 6 – gdzie podczas spacerów obserwowaliśmy owady i inne napotkane zwierzątka.
• „Gałązkowe rzeźby” – zadanie nr 3 – gdzie dzieci zgromadziły sporą ilość gałęzi, patyków, z których tworzyły formy przestrzenne.
• „W słoiku zamknięte” – zadanie nr 14 – podczas którego dzieci wykonały kompoty z gruszek i śliwek. W innych, mniejszych słoiczkach gromadziły również jesienne skarby znalezione na spacerze: żołędzie, liście, kasztany, szyszki, kamyczki i wiele innych.
• „Podwórko wzywa nas” – zadanie nr 15 – dzieci grały w klasy i malowały kredą na chodniku.
• „Piękno z natury” – zdanie nr 17 – wykonaliśmy dekorację w sali, ozdobę na drzwi z jesiennych darów oraz podziwialiśmy kwiaty kwitnące w otoczeniu Szkoły.
Dzieci z ogromnym zaangażowaniem wykonały powyższe zadania.
• Dzień gier planszowych
10 października każdy przedszkolak przyniósł z domu swoją ulubioną grę planszową, w którą zagrał z kolegami. W tym dniu poprzez zabawę dzieci rozwijały wyobraźnię i uczyły się przewidywania, podejmowania decyzji. Gry planszowe pozwalają zbudować dobre relacje oparte na ciepłych i pozytywnych emocjach.
• Biblioteka przedszkolaka
12 października dołączyliśmy do projektu Biblioteka Przedszkolaka, którego pomysłodawcą jest Fundacja Burza Mózgów. Celem projektu jest promocja czytelnictwa wśród przedszkolaków, a także rozbudzanie wyobraźni najmłodszych.
Otrzymaliśmy na własność minibibliotekę – kuferek z książkami, w którym znajduje się 11 nowości wydawniczych. Odbyły się zajęcia warsztatowe, podczas których dzieci tworzyły własny autoportret pieczątkami z liter. Każde dziecko biorące udział w projekcie otrzymało karty pracy do realizacji działań warsztatowych, a nauczyciele instrukcje i pomoce kreatywne.
Podczas czytanek z udziałem babć i dziadków dzieci będą realizować karty pracy, tworząc własną spersonalizowaną książkę. Wspólnie udowodnimy, że czytelnictwo jest nie tylko świetną zabawą, ale również źródłem doświadczeń na całe życie!
• Urodziny Sówek
13 października świętowaliśmy urodziny kolegów i koleżanek z grupy Sówki. Z okazji ich święta złożyliśmy życzenia, odśpiewaliśmy „Sto lat” i wręczyliśmy prezent.
• Akcja „Przerwa na czytanie”
18 października dołączyliśmy się do szkolnej akcji. Do sali przedszkolnej zaprosiliśmy babcię Gabrysi, która przeczytała „Wiewiórkom” przyniesione bajki. Dzieci z zaciekawieniem śledziły historię bohaterów wybranych bajek i baśni. Wykonaliśmy z tej okazji kilka zakładek do książek, które powędrowały na szkolny konkurs.
• Dzień owoców i warzyw
20 października rozmawialiśmy na temat owoców, które dzieci przyniosły do przedszkola. Opisywaliśmy ich wygląd: kolor, kształt; smak natomiast poznawaliśmy poprzez degustację – przy wykonywaniu sałatki owocowej. „Wiewiórki” pracowicie obierały, kroiły i mieszały owoce. Degustacja była etapem najbardziej wyczekiwanym, sałatka zniknęła w okamgnieniu…
• Audycja muzyczna
26 października nasze przedszkole odwiedzili goście ze szkoły muzycznej Yamaha, którzy zaprezentowali dzieciom kilka instrumentów muzycznych. Przedszkolaki aktywnie brały udział w zajęciach, miały możliwość grania na instrumentach i nagradzały występ gości gromkimi brawami. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wizytę.